Розробки уроків

Мета: сформувати знання  про утворення і особливості озер, багаторічну мерзлоту,  сучасне зледеніння Євразії. Ознайомити учнів з озерами Євразії. Вчити учнів мислити, творчо працювати над навчальним матеріалом. Розви- вати  вміння самостійно аналізувати, удосконалювати навички роботи з кар-тами, схемами. Прививати любов до природи земної кулі,  рідного краю.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручники, контурні карти, атласи, ілюстрації, комп’ютер, презентація, проектор, фізична карта Євразії, фізична карта України, електро нні карти та атласи. 

                                               Х І Д   У Р О К У
 I. Організаційний момент. (1 хв.)
      “Пароль” ( для того щоб на свої місця, потрібно назвати терміни, обєкти, які вивчали на попередньому уроці).
 Один мудрець сказав, якщо протягом дня ви не посміхнулися, то день пройшов даремно. Отже, будь- ласка посміхніться один одному та нашим гостям, щоб день пройшов з гарним настроєм.
 II. Перевірка домашнього завдання.
1.Географічна розминка.
Най- най…..
1.Найбільший материк за площею……
2.Найбільший острів….
3.Найбільший півострів….
4.Найширша протока…
5.Найдовша протока….
6.Найдовша річка світу….
7.Найповноводніша річка…
8.Найвищий водоспад світу….
9.Найвища вершина світу…..
10.Найхолодніший материк….
2. Лицарський турнір.
3.А. Робота з контурною картою.(2 учнів)
Б. Знайти відповідність . ( 1 учень)
В. Назвати річки Північно- льодовитого океану та охартеризувати одну на вибір.

  III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності. (5 хв.)
    
                         « … Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати » - говорив Прежевальський.
Отже, і ми звами продовжуємо мандрувати материками, зупинилися ми з вами на материку………( Євразія).
  Діти, скажіь будь-ласка, що називають блакитними очима планети?
IV. Оголошення теми і мети уроку. ( 1 хв.)
Тема сьогоднішнього уроку :Озера Євразії.( слайд1)
Мета:

V. Вивчення нового матеріалу.
На нашому материку знаходиться безліч унікальних та неповторних за своєю природою озер, зокрема: найбільше за площею водної поверхні озеро світу Каспійське море; найглибше озеро світу Байкал; найсолоніше озеро світу Мертве море; «блукаюче» озеро Лобнор; кислотне озеро Смерті; кольорові озера типу озера Синяк в Українських Карпатах, де вода через сполуки сірки має інтенсивне блакитне забарвлення. Дізнаємося детальніше про особливості природи найбільших озер та оцінимо вплив господарської діяльності на водні об’єкти материка.
Давайте пригадаємо, що ж таке озеро?
Озера Євразії дуже різні за походженням їхніх улоговин, розмірами, глибиною, солоністю й розміщені на материку дуже нерівномірно.( слайд 4-8  )
       Озера Євразії.
  Озеро Байкал — найглибше озеро планети, містить 20 % запасів поверхневих прісних вод земної кулі. Найбільша глибина — 1642 м,  тектонічного походження, простягається з північного сходу на південний захід на 636 км, найбільша ширина — 79 км. Впадають 1123 річки, а витікає лише одна Ангара.
 Скажіть, озеро є стічним чи безстічним?
Озеро Байкал має 30 різних островів. Найбільший з них — острів Ольхон, Навесні й на початку літа вода настільки прозора, що видимість досягає 50 метрів. З такою чистотою і прозорістю води може посперечатися тільки Саргасове море.В озері сформувався унікальний тваринний світ, який налічує понад 1,5 тис. видів, 75 % яких ніде, крім Байкалу, немає. В озері проживає багато ендемічних видів риб. Серед них 2 глибоководні риби - голом'янки: мала і велика.
   Крім того, тільки тут живуть широколобки й омулі. В Байкалі зустрічається 258 видів бокоплавів .Байкальська нерпа - один з нечисленних видів прісноводих тюленів.
Береги Байкала щорічно віддаляються один від одного на 2-3 см. Вважають, що через 2 мільйонів років з озера міг би утворитися п'ятий океан. В Байкалі нараховується 52 види риб: омуль, східний лящ, амурський сазан, сом, окунь, 20 видів бичків, байкальський осетр, щука, сибірський ха- ріус, сиг та ін. Байкал – одно з найстародавніших  озер світу, існує біля 25  млн. років.

Озеро Іссик-Куль. Це найбільше озеро країни називають перлиною Киргизстану. У перекладі з киргизького "ысык кель" означає "гаряче озеро", так як взимку воно не замерзає. Озеро розташовується між північними хребти Тянь-Шаню на висоті в 1609 метрів. Вода в Іссик-Куле солонувата, її мінералізація становить 5,9%. Об'єм води в озері близько 1700 км3, а площа - 6236 км2. Найбільша глибина озера становить 702 метра. Озеро безстічне, живиться від 80 невеликих приток. Перша згадка про Іссик-Куле зустрічається ще в китайських літописах у II столітті до н.е., але наукове вивчення почалося лише в XIX столітті російськими вченими. Одним з них став Н.М.Пржевальский, який заповідав поховати себе на березі Іссик-Куля.

Озеро Балхаш.( повідомлення учнів)
 Озеро Балхаш – за- лишкове, (колись давно – велика водойма) безстічне. Лежить на висоті – 342 м над рівнем моря, довжина – 605 км, ширина – 74 км, глибина - 26м,  площа – 18,3 тис. км². Західна частина озера – прісна, туди впадає річка  Ілі, до сере- дини воно звужене і поросле очеретом, тобто немає змішування води, тому східна – солона. Флора озера багата такими рослинами: туранга, верба, оче- рет, рогіз; під водою ростуть уруть, наяда, роголистник, рдесник. В Балхаші водяться молюски, 20 видів риб: балхашська маринка, сазан, судак, жерех, лящ, небезпечний змієголов та ін. Судноплавне. Вабить туристів (див. слайд6).                                     

Озеро Каспійське море.
 Завдяки своїм розмірам отримавши «титул» моря, Каспій розташувався на стику Європи й Азії.Каспійське море - озеро – найбільша безстічна водойма. Довжина – 1200 км, ширина – 320 км, глибина – 1025м, площа – 371 тис. км². Залишкове. На 28 м нижче рівня моря. Середня солоність - 13‰, максимальна - 300‰. Важливий район нафтодобува-нняНайбільше озеро у світі — «дитя» світового океану. Його ложе викладене земною корою океанічного типу. Каспій сформувався, як вважається, близько 10 мільйонів років тому — саме тоді закрите Сарматське море, що втратило зв'язок зі світовим океаном приблизно 70 млн років тому, розділилося ще на 2 частини — Каспійське і Чорне моря.Тваринний світ Каспію утворюють 1809 видів, з них 415 — хребетні. У Каспійському морі, максимальна глибина якого сягає більше одного кілометра, виявлено 101 вид риб. Саме Каспій є домівкою для найбільшої кількості осетрових на планеті, а також для таких прісноводних риб, як вобла, сазан і судак.

Безстічне солоне Аральське море -озеро, якого майже не залишилось. Площа – 3300 км² ( 64 тис. км² ), глибина – 8,7 м ( 67 м), солоність – 15,9‰. Залишкове. Аральське море до висихання було четвертим за площею озер в світі після Каспійського моря, Верхнього озера ( Пн. Америка), озера Вікторія (Африка). Деградація Аральського моря почалася в 1960 роки, коли  забрали велику частинку стоку Амудар’ї і Сир-дар’ї в канали, які зрошували бавовникаві і рисові поля на території Узбекис- тану і південного Казахстану. Знищена частина тугаїв в заплавах Амудар’ї і Сирдар’ї. Зменшилась кількість тварин. В результаті море значно відступило від свого берега і поділилось на Великий та Малий Арал, показалось дно, по- крите морськими солями з домішками пестицидів й  інших хімікатів. На дні колишнього моря – озера утворилась піщано – соляна пустеля Аракум (див. слайд  ). .

 Мертве море або Бахр - Лут  – безстічне озеро в Ізраї лі та Іорданії. Поверхня Мертвого моря знаходиться більш ніж на 400 м нижче рівня Світового океану (це найнижча точка земної кулі!).  Довжина – 76 км, ширина – 17 км, глибина – 356 м, площа – 1050 км². Максимальна солоність - 310‰. Грязі мають лікувальні властивості. Ор- ганічне життя майже відсутнє, крім деяких видів найпростіших організмів-  архебактерій, одноклітинних водоростей, пліснявих грибків.Добувають калій ну сіль, бром

Сарезьке  озеро. Воно розташоване на Памірі на висоті 3239- 3263 м над рівнем моря. Площа -  86,5 км², довжина – 55,8 км, ширина – 3,3 км, глибина – 505 - 520 м. Утвори- лося  в 1911році після землетрусу і обвалу в горах, який перекрив річку Мур-  габ. Загатне. Замерзає. Є риба маринка, осман. Об’єкт туризму. Вважається небезпечним через сейсмічність території.
              Щоб з Памірських гір добратися до озера Лобнор потрібно подолати відстань більше 1500 км через пустелю Такла - Макан (кам’яний мішок). Лобнор – безстічне, солоне озеро на заході Китаю в південно – схід-ній частині Таримської рівнини на 780 м вище рівня моря, яке висихає.   Його дослідив відомий мандрівник, географ М.М. Пржевальський. Розміри і гідро- режим озера змінюється в залежності від стоку річок Тариму і Кончедар’ї. Середня площа – 3 тис. км², глибина – 1 м. Залишкове. Замерзає. Озеро швид ко зменшується і засолюється, поділилось на декілька озерець і боліт внаслі- док господарської діяльності людини. Головна причина це – інтенсивне виру- бування тополь, верб, очерету прибережних тугаїв для опалювання жител на- селення ( див. слайд 8).

У результаті діяльності давнього зледеніння утворилися улоговини льодовиково-тектонічних озер, десятки тисяч таких озер розташовані на Скандинавському півострові й на північному заході Росії. Найбільші з них — Ладозьке й Онезьке.
Женевське озеро
Женевське озеро (Леман) — озеро в Швейцарії і Франції. Площа 582 км2, довжина 72 км, глибина до 310 м. Знаходиться між Альпами і Юрою в давньольодовиковій долині на висоті 372 м. Через Женевське озеро протікає р. Рона. Судноплавство.
Озеро Світязь («український Байкал») — найглибше озеро України, його глибина сягає понад 58 м. Це один із наймальовничіших куточків нашої країни. Зовсім недавно вода в цьому озері була надзвичайно прозорою, але зазнала значного забруднення, передусім отрутохімікатами, злитими з полів.

На території Закарпаття розташоване 32 озера, але найпривабливішим і найчарівнішим вважається Синевир, яке одночасно є найбільшим і найглибшим високогірним озером України… Розташоване воно на висоті 989 м над рівнем моря.Існує легенда, згідно якою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь, на місце, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито камінною глибою за наказом підступного графа. Насправді ж Синевирське озеро утворилося у післяльодовиковий період, близько 10 тисяч років тому внаслідок перекриття річкової долини зсувами.Середня площа водного плеса становить 4-5 га, глибина озера – в середньому 8-10 м. Проте, місцями найбільші глибини Синевиру сягають 19-22 м. Це навіть більше, аніж в Азовському морі, найглибше місце якого – 14 м.

 VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Визначте які озера , зображено на фотознімках.    
2.Дайте відповіді на запитання.     
1. Яка частина озера Балхаш – прісна? ( західна частина озера Балхаш прісна, тому що в західну частину озера впа-дає річка Ілі, до середини воно звужене і заросле очеретом, тобто немає ци-ркуляції води по всій площі Балхашу. Отже, я вважаю, що західна частинаозера -  прісна, а в східній, через відсутнє змішування, вода – солона),
2. Чому в Мертвому морі – озері майже немає життя? ( В ропі можуть жити тільки деякі види найпростіших- архебактерії, одноклітинні водорості,пліс- няві грибки)            
                        
                                                                                
3. Що вплинуло на висихання Аральського моря – озера? (Припинення стоку
Амудар’ ї, і Сирдар’ ї внаслідок надмірного зрошування)
4. Яка площа Каспійського моря – озера і, що вона підтверджує? (Каспійське
море - озеро – найбільше в світі за своєю площею 376 тис. км²), див. малю -нок 20.
5. Якого походження Сарезьке озеро? (Загатне)
6. Чому озеро Лобнор називають озером – мандрівником? ( Розміри і гідроре жим змінюється в залежності від стоку річок Тариму і Кончедар’ї) див. ма- люнок 22.
7. Яке озеро найглибше в Україні? ( Найглибше в Україні озеро Світязь –   58, 4 м)
8. Чим відрізняється озеро Байкал від інших озер? (Байкал – найглибше із
озер світу 1620 м, має 75% ендеміків тваринного світу: голом’янка, байка-
льська нерпа та інші)
VII.  Підсумок уроку.
        Прийом П`ять речень.
VIII. Домашнє завдання: опрацювати §     підручника




Немає коментарів:

Дописати коментар